O nas

Parafialno Gminna Orkiestra Dęta Sobolów powstała we wrześniu 2001 roku, z inicjatywy proboszcza parafii p.w. Wszystkich Świętych w Sobolowie- Ks. Stanisława Jachyma oraz organisty Pana Stanisława Chmielka. Orkiestra Dęta Sobolów powstała od zera, zarówno pod względem materialnym jak i też muzycznym, ponieważ na wstępie nie posiadano żadnych instrumentów muzycznych a młodzież nie była przygotowana muzycznie.

Dzięki ogromnemu poparciu ze strony parafii, władz lokalnych, gminnych oraz ludzi dobrej woli, orkiestra została wyposażona w niezbędne instrumenty muzyczne a także mundury, które ufundował Wójt Gminy Łapanów. Obecnie w orkiestrze gra 35 osób, z tego około 70% stanowią dzieci i młodzież. Orkiestra koncentruje na terenie parafii, gminy, poza jej granicami i ciągle poszerza teren koncertowania.

 

W maju 2004 r. Orkiestra Dęta Sobolów wzięła po raz pierwszy udział w powiatowym przeglądzie orkiestr dętych w Nowym Wiśniczu i zdobyła III równorzędne miejsce z bardzo doświadczonymi, starszymi stażem orkiestrami i zakwalifikowała się do XXVII Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „ECHO TROMBITY” w Nowym Sączu. W czerwcu 2004 r. również wystąpiła w tym festiwalu w kategorii „Orkiestry Młodzieżowe” i została wyróżniona przez Komisję Artystyczną za wysoki poziom wykonawczy prezentowanego programu, a do zdobycia III miejsca zabrakło kilku punktów, co bardzo mobilizowało wszystkich muzyków do dalszej intensywnej pracy. W maju 2005 r. Orkiestra Dęta Sobolów wzięła po raz drugi w swojej historii udział w powiatowym przeglądzie orkiestr dętych w Nowym Wiśniczu i zdobyła II równorzędne miejsce w kategorii „Orkiestry Młodzieżowe” i ponownie zakwalifikowała się do Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „ECHO TROMBITY” gdzie wystąpiła w kategorii Orkiestry Parafialne i zdobyła II równorzędne miejsce w tej kategorii. W sierpniu 2005 r. orkiestra wzięła pierwszy raz udział w festiwalu zagranicznym na Słowacji. W maju 2006 r. na przeglądzie powiatowym zdobyła II miejsce, a w czerwcu w Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „ECHO TROMBITY” I miejsce w kategorii orkiestr parafialnych. W 2006 r. orkiestra dwukrotnie brała udział w koncertach zagranicznych. W 2007, 2008, 2009 oraz 2010 r. orkiestra obroniła zdobyte lokaty w poprzednich latach. Oprócz imprez lokalnych, koncertowała kilkakrotnie poza granicami kraju (Litwa, Słowacja, Niemcy). W 2009 oraz 2012 r. koncertowała również na Węgrzech, gdzie gościła z rewizytą u partnerskiej orkiestry z Nagykaniza. W 2013 roku Orkiestra zdobyła Grand Prix w XVI Wiśnickiej Paradzie Orkiestr Dętych oraz I miejsce w Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Echo Trombity”.
Rok 2014 obfituje w wiele zmian. Orkiestrę przejmuje dotychczasowa instrumentalistka (puzonistka) orkiestry – Justyna Chmielek. Zespół również w tym roku zdobywa I miejsce w kategorii orkiestr parafialnych oraz Złotą Buławę za prezencję i grę w marszu w Nowym Sączu. Prezes orkiestry – Stanisław Chmielek zostaje odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2015 orkiestra sięga po najwyższy laur w Nowym Sączu – zdobywa Grand Prix na XXXVIII Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” oraz po raz drugi Złotą Buławę za najlepszą prezencję w marszu.W roku 2016 orkiestra zaprezentowała się na XXV Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „ZŁOTA LIRA” w Rybniku ,gdzie zdobyła Złote Pasno oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta Festiwalu. W tym roku orkiestra zdobyła Grand Prix na przeglądzie orkiestr Dętych w Nowym Wiśniczu, Na przełomie maja i czerwca miała także zaszczyt koncertować we Włoszech m-in. na Audiencji Generalnej u Papieża Franciszka oraz na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Giulianowa, gdzie zdobyła 2 miejsce oraz nagrodę dla najlepszego kapelmistrza festiwalu dla Justyny Chmielek- Korbut. Zespół w tym roku także wywalczył
1 miejsce w kategorii orkiestr parafialnych na 40 Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Nowym Sączu.